Památky v New Yorku

Socha Svobody, muzikály na Broadway i katedrála sv. Patrika. New York má tisíce atrakcí

New York je město jako stvořené pro ty, kdo na svět rádi koukají pěkně z výšky. Z korunky Sochy svobody či z nejvyšších pater Empire State Building je totiž na „Velké jablko“ nádherný výhled. Ačkoli je New York obří moderní metropole, stále se ohlíží i zpět. Proto zde milovníci umění přijdou na své v muzeích, jako je to Metropolitní. Možná vás ale překvapí, že v největším americkém městě najdete mezi mrakodrapy i gotickou katedrálu.

Čtyři a půl patra za týden. Tak rychle rostl Empire State Building

Nejslavnější newyorkský mrakodrap, to je bezpochyby Empire State Building. Najdete ho na 5. Avenue číslo 350 poblíž stanice metra „33rd Street“ na Manhattanu. Jeho stavba byla neuvěřitelně rychlá. S pracemi se začalo 17. března 1930. Tři tisícovky dělníků věži přidali za každý týden čtyři a půl patra. Hotovo bylo ještě v listopadu téhož roku. Když prezident Hoover mrakodrap slavnostně začátkem roku 1931 otevíral, stala se věž symbolem předválečných úspěchů Spojených států.

Na hlavní vyhlídkovou plošinu do 86. patra vyveze dospělého výtah za 25 dolarů, děti platí 19 dolarů. Kdo ale chce vyjet až do nejvyššího 102. patra, zaplatí 42 dolarů. Děti takový výlet k nebesům vyjde na 36 dolarů. Součástí této dražší projížďky je i vyhlídka z nižší plošiny. Lístky si můžete koupit i předem přes internet.

Na ostrově Manhattan v jeho horní části mezi 59. a 110. ulicí si můžete odpočinout v nejslavnějším americkém parku – Central Parku. Na ploše zhruba čtyř čtverečních kilometrů tu najdete vzácné dřeviny, travnaté plochy pro odpočinek v trávě i obří jezero. Tisíce Newyorčanů tu každý den běhají, jezdí na bruslích, venčí své psy, ale taky třeba jezdí na koni. Newyorčané umějí odpočívat. 

Dvacet tisíc děl. To je Metropolitní muzeum

Na okraji Central Parku, na 5. Avenue číslo 1000 stojí hlavní budova Metropolitního muzea. Komplex je vlastně „zakousnutý“ přímo do parku v jeho horní části. Pro cestu do muzea můžete využít třeba stanici metra „86th Street“, kterou obsluhují 4., 5., a 6. linka metra. V muzeum mohou milovníci umění strávit celé dny. Najdete tu totiž velké sbírky starého Egypta, Řecka i Říma. Ale také Picassa nebo sbírky mayských drahocenností. Svým rozsahem patří Metropolitní muzeum mezi největší na světě. 

Od úterý do čtvrtka a také v neděli má muzeum otevřeno od půl desáté do půl šesté. Po ostatní dny je otevřeno až do devíti večer. Ovšem pozor, pondělí je zavírací den. Základní vstupné vyjde na 25 dolarů, senioři platí 17 dolarů a studenti 12 dolarů. Kompletní přehled informací o muzeu najdete na oficiální stránce.

Divadelní fajnšmekři by si na Manhattanu neměli nechat ujít návštěvu legendární třídy Broadway. Je lemována desítkami známých i méně slavných divadel, ve kterých se hrají zejména muzikály. Lístky třeba na slavné Chicago si můžete koupit předem na portálu Brodway.com.

Místo pro modlitbu ve městě, které nespí

In the City that never sleeps, everyone needs a place to pray. Aneb ve městě, které nikdy nespí, každý potřebuje místo pro modlitbu. To je motto katedrály svatého Patrika, kterou nejdete na adrese 14 East 51st Street mezi Madison Avenue a Pátou Avenue jižně od Central Parku. K této překrásné novogotické katedrále se můžete dostat metrem, nejjednodušeji na stanici „5th Ave/53 Street“ linky E. Katedrála, kterou stavěli ve druhé polovině 19. století plných padesát let, má otevřeno každý den od rána do večera. Protože to není muzeum, ale sídelní katedrála newyorkského arcibiskupa, je vstup do kostela zdarma. Určitě ale stojí za to si objednat prohlídku, kontakt naleznete na webu

Ale od kostela teď zpátky za zábavou města, které nikdy nespí! Jen několik bloků od katedrály mezi Pátou a Šestou Avenue stojí komplex Rockefellerova centra. Právě odsud pochází typické vánoční záběry bruslících Newyorčanů pod obrovským nazdobeným stromem. Jedná se o obří centrum s restauracemi, obchody, i odsud je možné si dopřát vyhlídku. Poblíž centra je stejnojmenná stanice metra linek B, D, F a M.

No a necelý kilometr jihozápadně od Rockefellerova centra leží na 7. Avenue proslulé Times Square. Pestrobarevné náměstí plné svítících billboardů, obchodů a restaurací zná snad každý z novoročních televizních přenosů.

Lodí k symbolu svobody

Návštěvník New Yorku by si rozhodně neměl nechat ujít vyhlídku z korunky slavné Sochy svobody. Tuto třiadevadesátimetrovou skulpturu věnovala Spojeným státům Francie ke stému výročí samostatné federace amerických států. Vztyčena byla roku 1886.

Monumentální socha se tyčí na ostrově Liberty Island, na který se můžete lodí z přístaviště Battery Park na Manhattanu (stanice South Ferry linek 1 a 9). Podle stránek města vyjde jízda pro dospělého na 12 dolarů, děti na 5 dolarů. Loď by měla jezdit každý den od půl desáté ráno zhruba do pěti hodin odpoledne. Aktuální informace hledejte na webu.